Летото е време за авантури и нови искуства!

Летото е време за авантури и нови искуства!

Летото пристигна и сите размислуваме за одмор и кои дестинации ќе ги посетиме.
Каде и да отидеме, сакаме да имаме незаборавни искуства и многу забава.
Тоа може да се постигне со посетување на местa на кои има многу забава или пак, некаде каде што би можеле да стекнеме нови искуства преку летни активности што досега не сме ги испробале.
Неколку совети од нас како ова лето да го поминете колку што е можно поинтересно и позабавно.

Пливање

Основната и омилената физичка активност за многу, важи за една од најздравите. Иако за време на летните денови сакате да уживате во морето, на плажите и во забавата, пливањето како рекреација многу позитивно влиаје на вашето тело и ги зацврстува мускулите.

Со пливањето се движи секој мускул на телото, вклучувајќи го и оној најважниот- срцето. Пливањето го зацврстува срцето и го стимулира пумпањето со што се подобрува циркулацијата на телото.

Пливањето е физичка активност која многу позитивно влијае на здравјето и тоа со следните бенифиции:

  • Здравје на срцето
  • Влијае на мускулната маса и силата
  • Капацитет на белите дробови
  • Здравје на зглобовите
  • Пливањето согорува калории

Планински велосипедизам

Маунтинбајкингот не е само обично возење велосипед. Може да ви опишуваме како е да се вози велосипед во дивината, но бадијала е. Колку и да се трудиме, чувството што ќе го добиете ако се обидете, секако ќе биде подобро од тоа што некој ви го опишувал. Тука ќе ви дадеме само неколку причини кои треба да ве убедат за побрзо да посегнете по велосипедот и да побрзате во природа.
Тоа е авантура, ќе откриете нови места или стари места на нов начин, одлична вежба за телото и добар е за психичкото здравје.

Едрење

Овој спорт или го сакате или не, трето нема. На морето и на ветерот или им се поклонувате или не.

Џет-ски

Совршена активност за тие што уживаат во екстремните спортови.
Уживајте во брзината и ќе почувствувате возбуда при возење на овие моќни машини.

Сурфање на ветер

Може да се препуштите во брзината на различните техники на сурфањето на ветер, слалом или слободен стил. Најдобриот период за сурфање е од јуни до септември.

SUP (Standup Paddleboarding)

Слично како и многу други интернационализми, ова не би можело да се преведе конкретно на македонски. Меѓутоа, овој термин се користи за спортот на вода кој вклучува штица, со пропорции соодветни да издржи човек (или двајца) во исправена положба, додека движењето се остварува со помош на весло.
Овој спорт е еден од најбрзорастечките по критериумот на популарност, а тоа се должи на версатилната намена на штиците кои им овозможуваат забава и рекреација и на тие што не поседуваат особени вештини. SUP- штиците може да се користат на мирни води, но и на отворени океански пространства. Може да се користат за рибарење, практикување јога, талкање по водните површини или јавање на бранови.

Одберете што најмногу ви одговара за ова лето да го поминете незаборавно, а ако имате проблем со финансиите и барате поевтино место за летување, или пак овие спортови ви изгледаат прескапо за да ги искусите, тогаш немате никаков проблем затоа што Credissimo веднаш ќе го реши тоа. Aплицирајте за Credissimo до плата и земете го секој 1-ви и 5-ти кредит во износ до 12.000 ден. со 0% камата или земете Credissimo плус до 80.000 денари и заборавете на проблемот со пари, одберете место, забавна активност и препуштете ѝ се на летната авантура.Врати се назад

Прочитај повеќе